Best and Fairest

 Go Back to Awards

Bill Dean Medal | Bill Wilkins Medal | Stuart Newey Medal | Steve Pascoe Medal

 

Season Winner Club
1977/1978 T. White Lilydale
1978/1979 J. Kirby Norwood
1979/1980 L. Harvey St Andrews
1980/1981 J. Kirby Norwood
1981/1982 G. Lloyd Warrandyte
1982/1983 R. Walker Lilydale
1983/1984 M Boshier North Ringwood
1984/1985 K. Broughill Croydon North
1985/1986 J. Sansom Norwood
1986/1987 B. Guan Mooroolbark
1987/1988 L. Wulf Croydon North
1988/1989 B. Guan Mooroolbark
1989/1990 G. Salan St Andrews
1990/1991 S. De Silva Norwood
1990/1991 C. Gislingham Vermont
1990/1991 J. Hammond Lilydale
1990/1991 T Schuman Lilydale
1991/1992 C. Gislingham Vermont
1992/1993 N. Bole-Brown Ainslie Park
1993/1994 N. Bole-Brown Ainslie Park
1994/1995 A Downs Ferntree Gully
1995/1996 C. McKissack Wonga Park
1996/1997 A Downs Ferntree Gully
1997/1998 T. Rowe Wantirna South
1998/1999 M. Unternahrer Kilsyth
1999/2000 A Downs Ferntree Gully
2000/2001 A. Wildsmith Wonga Park
2001/2002 A Downs Ferntree Gully
2002/2003 B. Albert Warranwood
2002/2003 P. Payne Templeton
2003/2004 M Black Ferntree Gully
2004/2005 J. Disney Templeton
2005/2006 P. Payne Wantirna South
2006/2007 G. Taylor North Ringwood
2007/2008 J. Moulder Lilydale
2008/2009 M. Jonson Norwood
2009/2010 J. Watts Mooroolbark
2010/2011 G. Taylor North Ringwood
2011/2012 T. Degenhardt South Croydon
2012/2013 M. Arnot Ainslie Park
2015/2016 D. Johnson Warranwood
2013/2014 D. Johnson Warranwood
2014/2015 L. Wong Templeton

 

Season Winner Club
1977/1978 R. A. G. Court Bayswater Park
1977/1978 S. Payne South Croydon
1978/1979 R. Wall Olinda
1979/1980 G. Paver Wantirna
1980/1981 G. Paver Wantirna
1981/1982 B. Cass Warranwood
1982/1983 R. Bent Ringwood RSL
1983/1984 R. Bent Kilsyth
1984/1985 R. Biffen Scoresby/Ferndale
1985/1986 S. Roberts Wantirna
1986/1987 J. Sansom Montrose
1987/1988 B. Paver Wantirna
1988/1989 W. Oliver Olinda
1989/1990 B. Beaton Wantirna South
1989/1990 R. Blaich Glen Park
1990/1991 C. Baxter North Ringwood
1991/1992 C. Whelan Mt Evelyn
1992/1993 B. Albert Wantirna
1992/1993 A. Gowan Wantirna South
1993/1994 R. Marget Knox Gardens
1993/1994 M. Unternahrer Kilsyth
1993/1994 A Downs Ferntree Gully
1994/1995 G. Chamberlain North Ringwood
1995/1996 D. Harris South Croydon
1996/1997 M. Dench South Croydon
1996/1997 P. Lockwood Croydon Ranges
1997/1998 J. Disney Templeton
1998/1999 C. Rogers Montrose
1999/2000 P. Cornell North Ringwood
2000/2001 M. Walker Bayswater Park
2001/2002 G. Moorhouse St Andrews
2002/2003 B. Sansom Norwood
2002/2003 B. Osborne Croydon Ranges
2003/2004 B. Sansom Norwood
2003/2004 C. Springett Bayswater Park
2003/2004 R. Jenzen Croydon North
2003/2004 A. White Warrandyte
2004/2005 G. Moorhouse St Andrews
2005/2006 M. Edwards Montrose
2006/2007 B. Beech Bayswater Park
2007/2008 A. Podesta Montrose
2008/2009 J. Davies Bayswater Park
2009/2010 M. Sazenis Warrandyte
2010/2011 C. Holland Warrandyte
2011/2012 M. Arnot Ainslie Park
2012/2013 M. Steiner Kilsyth
2012/2013 D. Paisley St Andrews
2012/2013 J. Price East Ringwood
2013/2014 J. Moulder Lilydale
2014/2015 S. Lindsay South Warrandyte Hawks

Note 1: Originally named the Clive Fairbairn Medal till 1997/1998 where it was renamed the Steve Pascoe Medal.

Note 2: Renamed the Bill Wilkins Medal in 2014/2015.

 

Season Winner Club
1982/1983 C. Sarre Park Orchards
1983/1984 M. Litovkin Ringwood RSL
1984/1985 P. Bergshoeff Templeton
1985/1986 J. Harvey Academy
1986/1987 R. Marget Knox Gardens
1987/1988 M. Pappas Eastfield
1987/1988 G. Maidment Chirnside Park
1988/1989 R. Marget Knox Gardens
1989/1990 A Downs Knox City
1990/1991 J. Crick Olinda
1991/1992 R. Bailey Bayswater Park
1991/1992 S. Beale Olinda
1992/1993 R. Marget Knox Gardens
1994/1995 R. Marget Knox Gardens
1995/1996 A. Hall Knox City
2001/2002 W. Ross North United Lyons
2001/2002 S. Garrett South Warrandyte Hawks
2002/2003 J. Cordwell Warranwood
2003/2004 B. Osborne Croydon Ranges
2004/2005 C. Obrien Scoresby/Ferndale
2005/2006 R. Henderson Eastfield
2006/2007 M. Steiner Chirnside Park
2007/2008 M. Steiner Chirnside Park
2008/2009 M. Steiner Chirnside Park
2008/2009 A. Walter Olinda
2009/2010 A. Humphries Olinda
2010/2011 H. Cunningham Scoresby/Ferndale
2011/2012 C. Bateman Eastfield
2012/2013 R Cranmer Heathmont Baptists
2013/2014 R. Ellisdon Mooroolbark
2014/2015 M Greenough Olinda

Note 1: Originally named the Steve Pascoe Medal till 1997/1998.

Note 2: In 1993/94 B Grade was combined with A Grade and this medal was awarded for the Best and Fairest for the Second Division of A Grade.

Note 3: Was named the Stuart Newey Medal in 2001/2002.

 

Season Winner Club
2012/2013 Aaron Vinen Templeton
2013/2014 Bryce Edwards Montrose
2014/2015 Bruce Sansom Norwood
2015/2016 Greg Moorhouse St Andrews

Fletchers Maroondah Real Estate Agents

Visit their website

Phone: 0433 132 499

View all our sponsors