RDCA Senior Competition Awards 2019/20

24 March 2020 - Posted by Jo Fairy

 

In-lieu of the postponed RDCA Senior Presentation Night 2019/20, the RDCA is pleased to announce the winners of the following awards:

RDCA Club Championship,

Under 21 Player of the Carnival

Spirit of Cricket

Umpire of the Year

Best Administered Club

Community Radio Player of the Year

RDCA All Star Team

Premier Grade Best Player Medals, and

Individual Batting, Bowling and Allrounder Awards for all grades

All medals and trophies will be presented at the rescheduled RDCA 2019/20 Senior Presentation at a date to be advised.

RDCA Club Championship – Phil McCallum Award

 

Rank

Club Champion

Ave Pts / Team

1

Mooroolbark

4.11

2

South Croydon

4.01

3

Montrose

3.68

 

Under 21 Player of the Carnival – David Beatty Award

 

Chris Williams (Templeton)

 

Spirit of Cricket – Ron Ellis Award

 

Ainslie Park (Pascoe Shield)

 

Umpire of the Year – Ken Dunham Award

 

Eddie Wu

 

Best Administered Club – Bob Bissett Award

 

Chirnside Park

 

Community Radio Player of the Year

 

Benjamin Thomas (Mooroolbark)

 

RDCA All Star Team – Fred Hodgkins Award

 

 

Player

Club

Achievements

1

Jack Price

East Ringwood

528 runs @ 40.62

2

Benjamin Thomas

Mooroolbark

523 runs @104.60  and 21 wickets @ 12.10

3

Aaron Leis

North Ringwood

470 runs @ 47.00 with 18 catches and 7 stumpings

4

Aydn Sier

Ainslie Park

441 runs @ 49.00

5

Ryan Smith

South Croydon

417 runs @ 34.75 and 25 wickets @ 11.56

6

Michael King

South Croydon

343 runs @ 49.00

7

Michael Scott

North Ringwood

274 runs @ 34.25 and 19 wickets @ 14.00 (Captain)

8

Simon Young

Mooroolbark

35 wickets @ 14.97

9

Luke Ridgwell

North Ringwood

34 wickets @13.53

10

Tristan Webb

Wantirna South

31 wickets @ 19.10

11

Drew Mc Kay

Wantirna South

25 wickets @ 20.40

 

 

Premier Grade Best Player Medals

 

Bill Dean Medal

 

Winner

Ryan Smith

South Croydon

20

 

2nd

Benjamin Thomas

Mooroolbark

18

 

Eq 3rd

Michael Scott

North Ringwood

12

 

 

Jack Price

East Ringwood

12

 

 

Simon Young

Mooroolbark

12

 

 

   

 

 

Bill Wilkins Medal

 

 

 

Winner

Niraj DeSilva

Templeton

16

 

2nd

Lincoln Wong

Templeton

14

 

Eq 3rd

Marcus Adams

Bayswater Park

13

 

 

Ben Mathews

Wonga Park

13

 

 

   

 

 

Stuart Newey Medal

 

 

 

Winner

Cameron Sharpe

St Andrews

20

 

Eq 2nd

Dylan Cuthbertson

St Andrews

17

 

 

Kane Jones

Mt Evelyn

17

 

 

   

 

 

Steve Pascoe Medal

 

 

 

Winner

Trent Sier

Ainslie Park

12

 

2nd

Ben Stow

Wantirna South

11

 

Eq 3rd

Josh McMullen

Ainslie Park

10

 

 

Rhys McKean

Kilsyth

10

 

 

   

 

 

Pat Meehan Medal

 

 

 

Winners

Chris Rakuscek

Warrandyte

8

 

 

Ethan Weston

Heathwood

8

 

 

Chris Irvine

Norwood

8

 

 

Batting Awards

 

Grade

Batting

 

Winner

Club

Runs

Average

 

Trollope

Benjamin Thomas

Mooroolbark

523

104.60

 

Wilkins

Sean de Kretser

Norwood

616

77.00

 

Newey

Cameron Sharpe

St Andrews

449

74.83

 

Pascoe

Ben Stow

Wantirna South

432

61.71

 

Meehan

Daniel Matsaers

Norwood

256

51.20

 

A

Craig Alexander

North Croydon

466

51.78

 

B

Matthew Gardener

Montrose

399

79.80

 

C

Callum Padfield

Warrandyte

359

71.80

 

D

Adam Tuppenney

Norwood

275

39.29

 

E

Shaun Ison

Warrandyte

279

55.80

 

F

Andrew Johnstone

Ainslie Park

387

129.00

 

G

Benoy Unnikrishnan

Scoresby

294

98.00

 

H

Davey Trueman

Croydon North

233

116.50

 

I

Mark Sheedy

North Ringwood

295

147.50

 

J

Joel Taylor

Templeton

213

71.00

 

K

Josh Wilson

Croydon North

236

236.00

 

 

Bowling Awards

 

Grade

Bowling

 

Name

Club

Wickets

Average

BBI

 

Trollope

Ryan Smith

South Croydon

25

11.56

7/32

 

Wilkins

Adam Baker

Norwood

32

11.53

5/37

 

Newey

Chad Witherdin

Mt Evelyn

37

7.86

7/15

 

Pascoe

Daniel Crowe

Montrose

20

11.95

4/22

 

Meehan

Troy Donis

South Warrandyte

28

10.46

9/38

 

A

Armaan Brar

Wantirna

21

12.43

4/4

 

B

Chris Anderson

Mt Evelyn

20

10.80

4/19

 

C

Ryan Catterall

St Andrews

24

15.33

4/11

 

D

Eoin Fay

Bayswater Park

34

6.12

7/28

 

E

Sam Johnson

Wonga Park

25

13.80

3/16

 

F

Dwayne Dobinson

Lilydale

16

11.50

5/20

 

G

Vincent Alookkaran

Scoresby

15

9.60

4/10

 

H

Nick Henderson

Croydon North

18

12.94

4/13

 

I

Ben Wharton

Warranwood

17

12.76

4/26

 

J

James Menzies

Norwood

17

9.59

5/25

 

K

Chad Duquesne

Croydon North

16

5.25

5/7

 

 

Allrounder Awards

 

Grade

All-rounder

 

Winner

Club

Points

Runs

Wickets

Catches

Run Outs

Throw Outs

Stumpings

 

Trollope

Benjamin Thomas

Mooroolbark

803

523

26

3

 

1

 

 

Wilkins

Niraj DeSilva

Templeton

766

631

9

7

1

 

 

 

Newey

Andy Solomons

South Warrandyte

827

457

29

6

2

 

 

 

Pascoe

Ben Stow

Wantirna South

567

432

 

14

1

 

6

 

Meehan

Darcy Price
Ethan Weston

South Warrandyte
Heathwood

553
553

393
443

12

2
12


1

1


4

 

Grants Professional

Phone: 0476 165 683

View all our sponsors